Ile wynosi minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa w 2023 roku?

Premier Mateusz Morawiecki podał we wtorek ile w tym roku wynosi minimalne wynagrodzenie. Dodał, że PiS „spełnia obietnice i przywraca godność pracy”

Fot. PIxabay

Według informacji portalu PAP.pl, we wtorek premier przypomniał, że od 1 stycznia 2023 roku minimalna stawka godzinowa wzrosła do 22,80 złotych za godzinę pracy, a od 1 lipca tego roku wyniesie 23,50 złotych za godzinę. Od początku roku minimalne wynagrodzenie wzrosło zatem do 3490 złotych brutto. Ile zatem pracownik zarobi „na rękę”? Przeliczając na kwotę netto, minimalne wynagrodzenie wyniesie 2700 złotych. W tym roku jest to pierwsza podwyżka płacy minimalnej. W lipcu wyniesie ona 3600 złotych.

Premier podał taką informację na swoich mediach społecznościowych, dodatkowo oznajmiając: „Nigdy więcej głodowych pensji i stawek!”. Takie dane na swoim Twitterze podaje również Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej:

„Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, jeżeli prognozowany na następny rok wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wynosi co najmniej 105 proc. – ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej: od 1 stycznia i od 1 lipca” – podaje PAP.pl.

Wraz z płacą minimalną, w 2023 roku, wzrosną również inne świadczenia obliczane na jej podstawie, między innymi dodatkowe wynagrodzenie za nocne zmiany, wynagrodzenie za przestój oraz odprawa z tytułu zwolnień grupowych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]