Premier Morawiecki podaje datę końca wzrostu inflacji

Premier został zapytany o to, kiedy można się spodziewać końca wzrostu inflacji podczas sesji pytań i odpowiedzi

Fot. Shutterstock

Podczas sesji pytań i odpowiedzi, Mateusz Morawiecki został zapytany o przewidywalny spadek inflacji. Odpowiedział, że „nie jest jasnowidzem”, ale podał, że trend spadkowy zostanie zauważony już w marcu lub kwietniu, jak podaje portal money.pl.

„Bardzo wiele elementów, które wokół obserwuję, czytam, dochodzą do mnie szerokie analizy, wskazują na to, że już od marca-kwietnia tego będziemy mieli do czynienia z obniżającą się inflacją, inflacja będzie wyhamowywana” – informował premier.

Dodał również, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie „dążyła do jednocyfrowej”. Mówił też, że Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło różne tarcze: antyputinowskie, osłonowe, tarcze antyinflacyjne, które „złagodziły ból inflacji.” Jednak wspomniał, że z tym ogólnoświatowym zjawiskiem sami nie są w stanie poradzić.

Wskazał, jakie czynniki mogłyby obniżyć inflację. Byłoby to między innymi zakończenie wojny w Ukrainie, ponieważ można byłoby założyć, że ceny surowców energetycznych wówczas znalazłyby się w trendzie spadkowym.

„Jest kilka takich zmiennych, które mają na to wpływ: jeśli Unia Europejska poszłaby po rozum do głowy i zawiesiła chociaż na dwa lata stosowanie systemu ETS, to natychmiast energia elektryczna byłaby tańsza i natychmiast inflacja również by spadła” – podał premier.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]