Czy wyższe mandaty za prędkość podziałały?

Policjanci podają, że w końcu maleje ilość wypadków śmiertelnych na polskich drogach. Jest to związane z wolniejszą jazdą

Fot. Policja

„Rzeczpospolita” informuje, że ubiegły rok był wyjątkowo bezpieczny jeśli chodzi o ruch na drogach. Podaje, że głównie widoczne jest to po tym, jak zmniejszenie prędkości przełożyło się na spadek śmiertelności.

„Zmniejszyła się liczba wypadków, ofiar śmiertelnych oraz rannych, a także – co równie ważne – nietrzeźwych kierowców. Odkąd prowadzimy statystyki liczba ofiar śmiertelnych spadła poniżej 2 tys., do łącznie 1883 osób” – podaje dla dziennika Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Na początku ubiegłego roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów drogowych. Za przekroczenie prędkości grozi kara nawet 2,5 tys. zł. Gazeta wskazuje, że według wstępnych danych policji w ubiegłym roku doszło do 21 324 wypadków drogowych, czyli o blisko 1492 mniej niż w 2021 r. i aż o 2216 mniej niż dwa lata temu.

Zginęły w nich 1883 osoby, co z kolei oznacza mniej ofiar śmiertelnych o 362, a w porównaniu ze stanem sprzed dwóch lat – o 608 osób. Te dane pokazują, że nasza niechlubna przypadłość czyli jedna z najwyższych w Europie śmiertelność w wypadkach drogowych, maleje. Poprawę bezpieczeństwa na drogach policjanci argumentują wolniejszą jazdą.

Dodatkowo „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że zmniejszoną prędkość kierowców potwierdza również mniej praw jazdy odebranych za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]