Rewolucja w sklepach! Trzy ceny na produktach z Biedronki

Sieć Biedronka od 1 stycznia 2023 roku wprowadziła do swoich sklepów rozwiązania realizujące zapisy unijnej dyrektywy Omnibus, której celem jest dostarczenie klientom precyzyjnej informacji na temat cen produktów objętych promocjami.

Fot. Biedronka

Etykiety cenowe produktów oferowane klientom Biedronki w ramach części promocji będą zawierały:

  • aktualną cenę promocyjną, za którą nabędziemy towar,
  • cenę referencyjną czyli najniższą cenę danego produktu z ostatnich 30 dni,
  • cenę regularną tego produktu.

Zasady dyrektywy Omnibus w zakresie ceny referencyjnej nie dotyczą wszystkich produktów spożywczych oferowanych przez sieci handlowe w ramach sprzedaży promocyjnej a obejmują produkty, których termin przydatności do spożycia przekracza 30 dni.

Tym samym regulacje nakładające obowiązek informowania o cenach referencyjnych nie obejmują przykładowo m. in. świeżego mięsa, nabiału, świeżych owoców i warzyw. Zasady dyrektywy nie dotyczą także promocji innych niż proste, tj. nie stosuje się ich, jeśli wprowadzane są promocje warunkowe np. „kup 2, zapłać za drugi 50% taniej”, „zrób zakupy za po 50 zł, dostaniesz x”. – Adam Słomkowski, starszy prawnik z Działu Prawnego sieci Biedronka.

Zapisy dyrektywy Omnibus są zbieżne ze strategią sieci Biedronka, która konsekwentnie oferuje klientom atrakcyjne promocje na szereg różnego rodzaju produktów dostępnych w sieci. Corocznie, dzięki takiej polityce Biedronki, w portfelach polskich rodzin pozostają gigantyczne oszczędności, co szczególnie ważne w dobie wysokiej presji inflacyjnej. W 2022 roku suma promocji, z których skorzystali klienci Biedronki wyniosła ponad 7,5 mld zł. Gdyby nie promocje, o tyle więcej musieliby wydawać w czasie zakupów. Wśród produktów, po które najchętniej sięgali klienci w ramach promocji w u.br. znalazło się mięso wieprzowe, owoce i warzywa, w tym sezonowe, suplementy i witaminy, akcesoria do grillowania, kawa, lody, czekolada i czekoladki, a nawet sushi.

Ustawa implementująca tzw. dyrektywę Omnibus weszła w życie w dniu 1 stycznia 2023 roku i przewiduje wprowadzenie licznych zmian w prawie ochrony konsumentów. Przepisy dyrektywy, a w ślad za nimi przepisy implementującej dyrektywę ustawy będą miały znaczący wpływ na działalność wielu przedsiębiorców. Odnosi się to między innymi do obowiązków przedsiębiorców w zakresie informowania o stosowanych przez nich cenach, w tym obniżkach i zasadach organizowanych przez nich promocji cenowych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]