Przerażona WHO bije na alarm. Kraken i BF.7 sieją spustoszenie

Nowy wariant Omikronu BF.7 odpowiedzialny jest za ogromną falę zakażeń w Chinach. WHO i ECDC ostrzegają, że nowy podtyp jest już w Europie. Tymczasem w USA szerzy się wariant zwany Krakenem.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Kraken, czyli subwariant Omikronu XBB.1.5, sieje spustoszenie w USA. Jest już odpowiedzialny za 40 proc. przypadków z ubiegłego tygodnia.

W Chinach z kolei panuje podtyp BF.7, który jest znacznie łagodniejszy i rzadko powoduje ciężki przebieg. Mimo to jest bardzo wysoko zakaźny. WHO ostrzega, że stwierdzono już przypadki m.in. W Danii, Francji i Niemczech oraz w USA. Przedstawiciele organizacji są przerażeni tym, co dzieje się w Chinach i wystosowuje apel do tego państwa. – Nadal prosimy Chiny o szybsze, regularne i wiarygodne dane na temat hospitalizacji i zgonów, a także bardziej wszechstronne sekwencjonowanie wirusów w czasie rzeczywistym – powiedział Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Najprawdopodobniej Europa wypracuje swój własny system bezpieczeństwa, który nałoży na podróżnych z Chin dodatkowe obowiązki, jak maseczki i testy na wjeździe.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]