Duże podwyżki cen biletów w PKP Intercity

Eksperci przewidują, że PKP Intercity straci na wysokiej podwyżce cen biletów. Podróż autem może okazać się bardziej opłacalna niż przejazd pociągiem

By Jakub Murat (Muri) – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43812670

PKP Intercity ogłosiło, że od 11 stycznia 2023 roku będą obowiązywać nowe ceny biletów. Za przejazd Pendolino trzeba będzie zapłacić 17,8 procent. więcej, a bilety na podróż składami Express InterCity podrożeją o 17,4 procent. O 11 proc. wzrosną ceny przejazdów w pociągach Twoich Linii Kolejowych (TLK), a bilety odcinkowe zdrożeją przeciętnie o 10 proc.

„Nie pamiętam tak dużej podwyżki cen biletów w ostatnich 10 latach. To kompletnie niezrozumiałe, zwłaszcza że jako społeczeństwo wydajemy miliardy złotych na dotacje i inwestycje w PKP PLK. Tego nie da się obronić” – mówił dla portalu money.pl Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich oraz założyciel Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei. Dodaje on, że ceny biletów wzrosną bardziej niż VAT na paliwa i inflacja, a na takiej podwyżce skorzystają jedynie kierowcy. Konsekwencje tego mogą też dotyczyć środowiska, bo pociągi są niskoemisyjne, a część podróżnych może przesiąść się do samochodu.

Przy temacie cen biletów nasuwa się kwestia jakości usług Polskich Kolei. Jednym z najczęściej występujących problemów są opóźnienia. Urząd Transportu Kolejowego (UTK) opublikował w sierpniu 2022 r. dane punktualności składów za drugi kwartał 2022 r. PKP Intercity osiągnęło współczynnik punktualności na poziomie 68 proc.

Prezes Fundacji Pro Kolei tak komentuje sprawę: „Przy takich cenach biletów jakość podróży musi się drastycznie poprawić. Symbolem zeszłego roku w PKP Intercity są rekordowe przewozy i dramatyczne opóźnienia. A cena nie może się tak rozjeżdżać z jakością. Dlatego nie jest to najlepszy moment na podwyżkę.”

Spółka tłumaczy powody tak wysokich podwyżek i wskazuje w komunikacie m.in. na Władimira Putina.

„Głównym powodem, dla którego jesteśmy zmuszeni zmienić ceny i dostosować je do realiów rynkowych, jest bardzo duży wzrost cen energii spowodowany przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę oraz tzw. putinflacją”

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]