Szykuje się załamanie pogody na ten tydzień

Czekają nas silne opady, możliwe też burze, ulewy i wichury. Przyczyną takiej pogody jest cyklon Konstantyn, który wkroczy na tereny kraju

Fot. Łukasz / Kraków w Pigułce

W niedzielę cyklon Konstantyn dotarł nad północno-zachodnią Europę. Nad Szkocją przyniósł radykalne załamanie pogody. Ciśnienie spadło do zaledwie 950 hPa. Tak znaczna różnica ciśnienia spowodowała silne wichury, które w rejonie Wysp Brytyjskich miały wiać z prędkością nawet 130 km/h.

W pozostałej części Europy cyklon Konstantyn przyniesie przede wszystkim obfite opady – nawet 100 mm na dobę. W Polsce załamanie pogody związane z cyklonem Konstantyn również przyniesie ze sobą spore zmiany. Od poniedziałku możemy spodziewać się opadów deszczu od Wielkopolski, przez woj. kujawsko-pomorskie i łódzkie aż po Mazowsze i Warszawę. W prawie wszystkich regionach zapowiada się pochmurno i deszczowo, jedynie na wschodzie (na Podlasiu i Lubelszczyźnie) miejscami nie będzie padać. Wysoka wilgotność powietrza sprawi, że odczujemy chłód i wilgoć. Temperatura będzie wynosić powyżej 0, na ogół około 3 stopni C., w centrum kraju osiągnie do 10 stopni.

We wtorek niż zawita nad południową i południowo-zachodnią część kraju, przynosząc opady. Kolejna fala deszczu prawdopodobnie przejdzie nad całym krajem już w nocy ze środy na czwartek. IMGW wciąż ostrzega przed silnymi porywami wiatru. Obowiązują alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Alerty przed silnym wiatrem wydano na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]