Takie pismo trafi do ponad 3 milionów Polaków

ZUS rozpoczął wysyłkę pism z informacją o stanie rozliczeń na kontach Polaków za 2022 rok. „Super Express” informuje, że trafią one do ponad 3 milionów osób płacących składki

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Pisma od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą zawierać informacje dotyczące między innymi czy na koncie odbiorców widnieje nadpłata, niedopłata czy też saldo jest zerowe. Oprócz stanu rozliczenia przekazane też zostaną szczegóły dotyczące dotychczasowych wpłat na konto, a w przypadku dłużników podana będzie kwota pozostała do spłacenia.

Jak podaje „Super Express”, znajdująca się na naszym koncie ZUS niedopłata może być spłacana w ratach: „Niewielkie zaległości należy spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę, jeżeli są należne. W formalnościach płatnik może liczyć na wsparcie doradcy ds. ulg i umorzeń” 

Jest również możliwość pomniejszenia kwoty bieżącej wpłaty o nadpłatę. Dodatkowo osoba płacąca składki może wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty na rachunek bankowy.

Dziennik zwraca uwagę, że w piśmie ZUS dot. rozliczeń uwzględnione są jedynie deklaracje rozliczeniowe lub opłacone składki za 2022 rok. W komunikacie na stronie internetowej ZUS można przeczytać, że w przypadku, gdy osoba płacąca należności korygowała dokumenty rozliczeniowe albo wpłacała składki po tej dacie, może sprawdzić aktualne saldo konta na swoim profilu na PUE ZUS.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]