Czesi przyjeżdżają do Polski … po papierosy

Od nowego roku w Czechach akcyza na wyroby tytoniowe wzrosła o około 5 procent. W związku z tym nasi sąsiedzi decydują się kupować papierosy na terenie Polski

Fot. Shutterstock

W porównaniu do zeszłego roku, cena paczki papierosów w Czechach wzrosła już o 5 koron, a a ciągu roku ma wzrosnąć o kolejne 3-5 koron. Jak zauważył portal Lidove Noviny, efektem jest zaopatrywanie się w wyroby tytoniowe, na terenach naszego kraju, Czechów, którzy mieszkają blisko granicy.

Serwis PAP.pl informuje, że cena paczki papierosów w Polsce jest niższa o blisko połowę niż u naszych południowych sąsiadów. Dlatego też, papierosy dołączyły do list zakupowych, które Czesi przygotowują jadąc do Polski. Jak jednak zauważa portal Lidove Noviny, paradoksalnie pomimo wzrostu akcyzy, państwo zbiera z rynku mniej niż się spodziewa. Dla przykładu, w roku 2022 pobór akcyzy od wyrobów tytoniowych wzrósł o 3,1 mld koron rok do roku, do 59,35 mld koron, jednak ostateczna kwota była o 3,3 mld koron niższa niż zakłaano.

 Według analiz Narodowego Instytutu Zdrowia nie chodzi tutaj o zmniejszenie się liczby osób palących ani konsumpcji wyrobów tytoniowych. Kamil Provazník, dyrektor finansowy na Europę Środkową w firmie tytoniowej Imperial Brands wyjaśnił portalowi LN, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest różnica ceny papierosów w Czechach i w Polsce, gdzie Czesi kupują teraz papierosy za połowę ceny, jaką mają u siebie. Dodał również, że „cała północ kraju pali polskie papierosy”.

Zdaniem Sztiepana Krzeczka, ekonomisty i doradcy premiera Petra Fiali, za różnica cen stoi nieudana reforma akcyzy na wyroby tytoniowe z przełomu 2019 i 2020 roku, kiedy to państwo podniosło podatek o 13 koron na paczce. Taki gwałtowny wzrost doprowadził do stopniowego wzrostu zakupów obywateli Czech w Polsce.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE