Policja zapuka do domu pracownika, by sprawdzić czy jest trzeźwy. Nowe przepisy uchwalone

Rząd idzie, jak burza. Po przegłosowaniu zmian o urlopach w kodeksie pracy, przyszedł czas na prace zdalną i hybrydową. Daje to nowe narzędzia pracodawcy.

Praca zdalna i hybrydowa wchodzi do kodeksu pracy. Każdorazowo będzie ustalana z pracodawcą, który będzie miał obowiązek w regulaminie lub w porozumieniu z pracownikiem ustalać zasady jej wykonywania.

W niektórych przypadkach nie będzie on mógł odmówić. Dotyczy to rodzicom, w tym rodzicom dziecka niepełnosprawnego i pracownikowi, który opiekuje się osobą niepełnosprawną oraz kobietom w ciąży. W tym przypadku pracodawca będzie mógł odmówić tylko, gdy charakter pracy nie pozwala na pracę zdalną.

Jedną z ciekawszych zmian jest możliwość kontroli trzeźwości pracowników. Pracodawca może sam przeprowadzić kontrolę tylko, jeżeli praca zatrudnionych stwarza zagrożenie zdrowia lub życia innych osób lub mienia.

W innym przypadku, np. jeżeli pracodawca podejrzewa, że pracownik może być pod wpływem alkoholu ma możliwość wezwania policji, aby sprawdziła poziom trzeźwości pracownika. Czy taki kontrole można przeprowadzi w domu pracownika? – Gdyby (…) pracownicy wykonujący pracę zdalną spełnili przesłanki zawarte w projektowanych przepisach, mogą zostać objęci odpowiednią kontrolą, bo to pracodawca będzie ustalał grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą i sposób jej przeprowadzenia – wskazała minister Marlena Maląg.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]