Za palenie tym w piecach grożą wysokie kary

Serwis prawo.pl informuje, że straż miejska karze mandatami osoby palące w piecach odpadami, a sądy orzekają wyroki nawet do 5 tys. zł

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Oczywistym jest, że w zimę każdy chce sobie zapewnić trochę ciepła w domu. Jednak trzeba zwracać dużą uwagę na to czym to ciepło generujemy. Niestety Polacy znów palą w piecach czym popadnie, a palenie odpadami jest nielegalne i grozi za to kara.

„Straż miejska nie ma dla takich osób żadnej litości. Wręczają im mandaty w wysokości do 500 zł, a jak nie chcą ich przyjąć kierują sprawę do sądu” podaje dla serwisu prawo.pl Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Dodatkowo sądy surowo karzą za spalanie śmieci w piecach, za co można otrzymać grzywnę w wysokości 5 tys. zł.

Jarosław Kaczyński nawoływał także do ogrzewania niemal za wszelką cenę. Prezes PiS oświadczył, podczas jednego ze spotkań z wyborcami, że trzeba w tej chwili palić wszystkim, oczywiście poza oponami i tym podobnymi rzeczami. Eksperci alarmowali, że niektórzy będą sobie radzić z wysokimi cenami węgla lub jego brakiem poprzez palenie „gumowego ekogroszku”, przepracowanego oleju lub plastikowych butelek napchanych trocinami. Wrocławska straż miejska, wspólnie z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej sprawdziła, czym w piecach palą mieszkańcy miasta.

„Wyniki były zatrważające. Były tam odpady w postaci plastikowych butelek, kości zwierzęcych, mebli lakierowanych, butelek po mleku. Niektórzy spalają także przepracowany olej” – informował cztery miesiące temu dla serwisu money.pl Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.

Dolnośląski Alarm Smogowy zwraca uwagę na fakt, że w Polsce smog zabija co roku 50 tys. osób. Ponadto jesteśmy jednym z dwóch krajów Unii Europejskiej, w których liczba ofiar wzrosła zamiast zmaleć. DAS informuje, że trują nas zawieszone w powietrzu trujące związki, które pozostają np. po spalanych odpadach. Są to związki niezwykle toksyczne dla naszego krwioobiegu, a zanieczyszczone powietrze obok złego jedzenia i spadku genetycznego podstawowe przyczyny raka to podstawowe przyczyny raka wszelkich organów, nie tylko płuc.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]