Zimne dłonie mogą być objawem poważnej choroby. Warto to zbadać

Stres może powodować zimne dłonie, jednak są to objawy, które są często mylone z innymi chorobami. Zimne dłonie są często spowodowane nerwobólem, który można leczyć farmakologicznie, jeśli jest to spowodowane stresującymi sytuacjami. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne przyczyny zimnych dłoni, takie jak niedokrwistość czy szereg innych jednostek chorobowych.

Fot. Pixabay

Zespół cieśni kanału nadgarstka:

Przyczyną choroby jest najczęściej obrzęk zapalny nerwu lub tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Początkowy ucisk na włókna nerwu pośrodkowego doprowadza do zaburzenia ich odżywiania, co wywołuje wtórny obrzęk i nasila dolegliwości.

 Cukrzyca

Jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta wysp trzustkowych. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić: cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne, rzadziej występujące typy. W cukrzycy dochodzi do wahań poziomu glukozy we krwi. Podczas spadku, może towarzyszyć mu objaw zimnych rąk.

Niskie ciśnienie krwi w organizmie:

Niskie ciśnienie krwi w organizmie może doprowadzić do doczuwania zimna w kończynach. Hipotensja (niedociśnienie), również hipotonia czyli obniżenie ciśnienia tętniczego poniżej 100 mm Hg ciśnienia skurczowego lub 60 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. Problem dotyczy około 15% społeczeństwa.

Zimne dłonie mogą, choć nie muszą świadczyć o chorobach. Każdy niepokojący objaw warto skonsultować z lekarzem.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE