Nawet 1500 złotych dodatku do ogrzewania. Trzeba się jednak spieszyć

Rachunki za ogrzewanie są wyższe niż przewidywano. Dostępny jest jednak program dopłat do ogrzewania, mający na celu pomoc w regulowaniu rachunków. Jakie warunki trzeba spełnić?

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Od zeszłego roku obowiązują programy dopłat do ogrzewania. Mają być one wsparciem dla gospodarstw domowych, jednak warunkiem jest rodzaj paliwa wykorzystywanego do ogrzewania oraz zgłoszenie pieca w deklaracji CEEB. W 2022 roku takie wsparcie było jednorazowe, dodatkowo nie było ono przeznaczone dla osób używających ciepła systemowego. Dla takich osób opracowany był oddzielny program – „Ciepło z rekompensatą”, który był blokadą wzrostu cen za ogrzewanie.

Jak donosi portal interia.pl, podwyżki cen za energię przekroczyły przewidywania rządu. Zakładano, że nie przekroczą one granicy 40 proc. Natomiast ceny za ogrzewanie zwiększyły się niekiedy nawet o 400 proc. Z tego powodu, zarówno jednorazowa pomoc dla gospodarstw domowych, jak i program Ciepło z rekompensatą dla korzystających z ogrzewania systemowego miał pomóc w walce z wysokimi cenami za energię.

Aktualnie trwający program „Ciepło z rekompensatą zakończy” się 31 stycznia 2023 roku, pomimo tego, że na początku podawano, że miał on trwać do kwietnia 2023 roku. Po tej dacie aktualne stawki wsparcia zostaną zastąpione nowymi. Informacje związane z aktualizacją programu podają, że 16 stycznia 2023 roku w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się nowy projekt wsparcia w ramach Ciepło z rekompensatą. Zaktualizowane przepisy mają obowiązywać od 1 lutego do 31 grudnia 2023 roku

Przygotowano również jednorazowe dopłaty do ogrzewania, z którego mogą skorzystać gospodarstwa domowe używające energii elektrycznej do ocieplania domu – również wykorzystujące pompy ciepła. Kwota wsparcia to 1000 zł dla osób korzystających przy ogrzewaniu domów i mieszkań z urządzeń na prąd. Wnioski należy składać w urzędzie gminy lub poprzez portal ePUAP w terminie od 01.12.22 r. do 01.02.23 r.  Dofinansowanie otrzymają również gospodarstwa domowe o najniższych dochodach. Dotyczy to osób, których próg dochodowy nie przekracza 1500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego i 2100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]