Uchodźcy będą za siebie płacić. Na razie częściowo. Znamy termin

Zgodnie ze specustawą dotyczącą uchodźców, już niedługo osoby, które zakwaterowane są w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, będą musiały częściowo pokryć koszty swojego utrzymania.

Specustawa nałożyła na uchodźców obowiązki po przyjeździe do naszego kraju. Zgodnie z przepisami, każdy obywatel Ukrainy, będzie miał 30 dni na wyrobienie numeru PESEL. Wielu z szukających schronienia w Polsce już ma ten numer, część jednak do tej pory nie zdecydowała się na jego wyrobienie.

Już od marca uchodźcy z Ukrainy będą musieli dokładać się do kosztów zamieszkania i wyżywienia w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania. Już od marca dotknie to osób przebywających u nas ponad 120 dni. Będą oni pokrywać 50 proc. kosztów pomocy (ale nie więcej niż 40 zł dziennie). Ci, którzy będą mieszkać powyżej 180 dni dołożą 75 proc. kosztów (do kwoty maksymalnie 60 zł dziennie).

Nie jest jednak tak, że osoby niepełnosprawne czy niemogące podjąć się pracy np. ze względu na dzieci zostaną bez niczego. Przewidziano liczne wyjątki. Obowiązek nie obejmie osób, które np. z racji niepełnosprawności, wieku, trudnej sytuacji życiowej, ciąży lub konieczności opieki nad dziećmi nie są w stanie podjąć pracy. Kryteria zostały ujęte dość szeroko, ale, jak przekonuje rząd, mają za zadanie zaktywizować osoby, które mogą pracować.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]