Nieodpłatne laptopy dla uczniów – kto je otrzyma?

Mateusz Morawiecki poinformował, że sprzęt trafi do 370 tys. uczniów. Od września wszyscy uczniowie IV klasy mają otrzymać nieodpłatnie laptopy

Fot. Shutterstock

Na konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że zdaniem rządu nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Dodał także, że prowadzone są starania mające na celu te nierówności wyrównywać oraz przypomniał, że w ubiegłym roku w komputery wyposażono ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich.                Laptopy mają trafić do 370 tys. uczniów rozpoczynających naukę w IV klasie w 2023 r. Szef rządu podkreślił, że jest to jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej.

„Transformacja polega m.in. na tym, że dzisiaj komputera nie używa się tylko na lekcji informatyki, ale można go używać z dobrym efektem na wszystkich lekcjach (…). I stąd pomysł, aby z tych środków, które otrzymamy w ramach Krajowego Planu Odbudowy, finansować komputer dla każdego dziecka, które idzie do IV klasy” – poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Dodał on także, że komputery przejdą na własność rodziny oraz ucznia.

W tym roku ma zostać również uruchomiony przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym roku przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów. Jak informuje rmf24.pl, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podsumował, że w ostatnich dwóch latach na unowocześnienie szkół wydano 5 mld zł.

„Jeśli w którejś szkole brakuje sprzętu komputerowego, to jest to (…) wina organów prowadzących i tych dyrektorów, którzy nie złożyli wniosków, bo 100 proc. wniosków od 2790 samorządów zostało w 100 proc. obsłużonych” – dodał minister. Na ten moment jednak nie jest wiadome, jakie parametry będzie miał sprzęt komputerowy, który zostanie przekazany uczniom.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]