Ile czasu oszczędzamy na pracy zdalnej?

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego obliczyli ile czasu dziennie praca zdalna pozwala oszczędzić pracownikowi w Polsce

Fot. Pixabay

Specjaliści wyliczyli, że dzięki pracy zdalnej pracownik w Polsce może oszczędzić średnio 54 minuty dziennie. Portal money.pl informuje, że jest to drugi najniższy wynik wśród 27 przebadanych państw – to 3 minuty więcej niż w Serbii i 1 minuta mniej niż w USA.

„Ogółem średnio 40 proc. czasu zaoszczędzonego dzięki pracy zdalnej pracownicy przeznaczają na wykonywanie dodatkowych aktywności związanych z pracą (podstawową lub drugim etatem). Pozostałe dwie kategorie to różnego rodzaju odpoczynek, na który spożytkowane zostaje średnio 34 proc. zaoszczędzonego czasu, i obowiązki opiekuńcze (11 proc. czasu średnio)” donosi najnowszy Tydzień Gospodarczy. Polscy pracownicy te 54 minuty dziennie przeznaczają na odpoczynek w 36 proc., jakąś formę pracy w 34 proc., a na obowiązki opiekuńcze w 16 proc.

Badacze kalkulują, że przełożona na pieniądze osobista korzyść z pracy zdalnej wynosi ok. 2,2 proc. dochodu rozporządzalnego pracownika, przy uśrednieniu ilości oszczędzanego czasu do 72 minut. W raporcie napisano, że w związku z tym w przypadku Polski taka korzyść, po uwzględnieniu mniejszej ilości zaoszczędzonego czasu, wynosiłaby 1,65 proc. dochodu pracownika. W okresie pomiędzy rokiem 2021, a 2022, kiedy to zbierane były dane, respondenci średnio 1,7 dnia w tygodniu pracowali z domu.

Na ten moment Sejm pracuje nad nowelizacją kodeksu pracy, która ma wprowadzić definicję pracy zdalnej. Będzie ona możliwa w formie całkowicie zdalnej, hybrydowej, jak i okazjonalnej. Nowelizacja ma określać także, kto i na jakich zasadach będzie mógł wystąpić o pracę w takiej formie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]