Nie żyje prof. Wojciech Narębski, jeden z ostatnich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa

W dniu dzisiejszym w Krakowie zmarł prof. Wojciech Narębski. Miał 98 lat

Fot. Pixabay

O śmierci Profesora Wojciecha Narębskiego poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk:

„Bardzo smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł w Krakowie jeden z ostatnich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego – prof. Wojciech Narębski (98 lat), sybirak, żołnierz Generała Andersa, zdobywca Monte Cassino, Ankony i Bolonii, światowej sławy geolog, jeden z opiekunów legendarnego Misia Wojtka. Człowiek wielkiego serca, kochający Polskę i bliźnich. Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym”

Wojciech Narębski urodził się 14 kwietnia 1925 roku we Włocławku. Jak podaje Maciej Łyszczarz W „Biografii Wojciecha Narębskiego” Maciej Łuszczyk informuje, że po wybuchu II wojny światowej związał się on z konspiracyjną organizacją Związek Wolnych Polaków, za co wiosną 1941 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony do ZSRS. Po podpisaniu układu Sikorski – Majski dołączył do Armii gen. Władysława Andersa i wraz z nią przebył szlak od ZSRS przez Persję, Palestynę aż do Włoch i Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w walkach pod Monte Cassino.

W 1947 roku wrócił do Polski, a po ukończeniu studiów chemicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął swoją pracę naukową. W latach 1953–1955 odbywał studia doktorskie w zakresie geochemii na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1957 roku uzyskał na AGH stopień doktora, a w 1965 został doktorem habilitowanym. W swoich pracach naukowych zajmował się geochemią, mineralogią i petrologią. Brał udział w pierwszej powojennej wyprawie na Spitsbergen w 1959 roku. Prowadząc swoje badania wprowadził wiele nowatorskich i pionierskich metod w chemicznym badaniu próbek geologicznych. Ponadto napisał kilka artykułów poświęconych historii nauki. W 1973 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1986 roku profesora zwyczajnego nauk o Ziemi.

Równolegle do swojej pracy naukowej działał jako kombatant. Pisał artykuły przybliżające historię 2 Korpusu Polskiego, publikował również prace dotyczące działań 2 Korpusu w kampanii włoskiej. Napisał wstęp do książki Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa”, opisującej losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa. W 2016 został laureatem nagrody honorowej „Świadek Historii” przyznanej przez Instytut Pamięci Narodowej. W lipcu 2018 prof. Wojciech Narębski otrzymał akt mianowania na stopień podpułkownika.

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]