Szykują się wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

W związku z nadchodzącym niżem demograficznym, resort edukacji chce przenieść cześć nauczycieli na wcześniejsze emerytury

Fot. Pixabay

Jak donosi portal wyborcza.biz, Przemysław Czarnek poinformował, że na 1 lutego zaplanowane są rozmowy resortu edukacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi o wcześniejszych emeryturach. Mają być one wprowadzone od września 2024 r.

Jak podkreślił Minister Edukacji, powrót do wcześniejszych świadczeń dla nauczycieli nie jest planowany na 1 września 2023 roku, a najprawdopodobniej będą one wprowadzone od września 2024 roku. Resort edukacji zwraca uwagę na nadchodzący niż demograficzny, w takim wypadku będzie mniejsze zapotrzebowanie na nauczycieli.

„Będzie powodował, że będzie kilkaset tysięcy dzieci mniej w szkołach w perspektywie kilku następnych lat. To z pewnością odbije się na liczbie godzin nauczycieli w szkołach, więc trzeba wracać do tego rozwiązania, które zostało zlikwidowane w 2009 r.” – poinformował Czarnek.

Portal podaje, że warunkiem przejścia na wcześniejszą emeryturę będzie 30 letni staż nauczania, w tym 20 lat w oświacie. Będą mogli na nią przejść nauczyciele, którzy pracę rozpoczęli najpóźniej w 1996 roku. Pierwsi wcześniejsi emeryci będą mogli pobierać świadczenia od 2024 roku ( mowa tutaj o nauczycielach, którzy rozpoczęli pracę w 1994 roku). Na ten moment jednak nie wiadomo, jak nowe wcześniejsze emerytury byłyby wyliczane.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]