CERT Polska ostrzega przed fałszywymi e-mailami

Oszuści, podszywając się pod Krajową Administrację Skarbową, wysyłają e-maile z informacją o rzekomym automatycznym zwrocie podatku

Fot. Pixabay

CERT Polska ostrzega przed nowym wariantem oszustwa phishingowego z użyciem e-maila. Przestępcy posługujący się wizerunkiem Krajowej Administracji Skarbowej, próbują zdobyć zaufanie potencjalnych ofiar. Jak podaje portal dobreprogramy.pl, w wiadomości informują o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o automatyczny zwrot podatku.

„Szanowny Obywatelu, W związku z Państwa wnioskiem o automatyczny zwrot podatku, informujemy, że został on pozytywnie rozpatrzony. Kwota zwrotu zostanie przelana na wskazane przez Państwa konto bankowe w ciągu najbliższych kilku dni roboczych. Prosimy o sprawdzenie czy dane na koncie bankowym są prawidłowe. W przypadku jakichkolwiek problemów, prosimy o kontakt z nami. Z poważaniem, Krajowa Administracja Skarbowa”

W treści wiadomości od razu zwraca uwagę raczej niespotykany w Polsce zwrot „Szanowny Obywatelu”. To, dosyć karykaturalne stwierdzenie powinno zbudzić pewne podejrzenia. Drugim sygnałem alarmującym jest adres e-mail [infos[@]chabrouch.com], który w żadnym razie nie wygląda na należący do administracji publicznej. Dodatkowo dosyć toporne jest tłumaczenie niektórych elementów wiadomości.

Pod treścią wiadomość, co jest bardzo częste w takich przypadkach, znajduje się załączony link prowadzący do podstawionej strony mającej pozorować oficjalny serwis rządowy. Adres strony również nie przypomina witryny rządowej. Po wejściu na stronę od razu wyskakuje formularz wyłudzający poufne dane takie jak login i hasło do konta bankowego. Pod żadnym pozorem nie należy go wypełniać, gdyż w taki sposób automatycznie przekazuje się dane oszustom, co finalnie może zakończyć się utratą oszczędności.

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]