Kontrolerzy już sprawdzają, nawet w weekend! Tych musisz wpuścić! Kara to aż 8 lat więzienia!

Kontrolerzy chodzą od domu do domu i sprawdzają czy to, co złożyliśmy jest zgodne ze stanem faktycznym. Kara jest dotkliwa, bo można iść do więzienia nawet na 8 lat.

Wiele osób złożyło wniosek o dodatek węglowy i to właśnie oni mogą spodziewać się kontroli, nawet w weekend. Kontrolerzy od końca 2022 roku sprawdzają czy rzeczywiście dodatek węglowy nam się należy. Uczciwi nie mają się czego obawiać, pojawiły się jednak osoby, które dodatek zwyczajnie wyłudziły. Kontrole są pokłosiem takiego zachowania.

Za co można otrzymać karę? 3 tysiące złotych przysługuje gospodarstwom domowym bez względu na dochody, trzeba jednak spełnić dwa warunki. Po pierwsze trzeba mieć piec kaflowy na paliwo stałe, kominek, kocioł na paliwo stałe, kozę kuchnię węglową, ogrzewacz powietrza czy trzon kuchenny. Po drugie, urządzenie takie musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Okazuje się jednak, że są osoby, które otrzymały dodatek którym im się nie należał. Są to osoby, które m.in. złożyły fałszywe oświadczenie, to znaczy ogrzewają dom innymi urządzeniami czy też otrzymały podwójny dodatek nieprawnie. Podwójny dodatek na to samo gospodarstwo można otrzymać, ale trzeba spełnić kolejne warunki. Dzieje się tak np. wtedy, jeżeli pod wspólnym adresem i wspólnym dachem zamieszkują dwie rodziny korzystające z oddzielnych źródeł ciepła lub mają dwa oddzielne budynki z oddzielnymi źródłami ciepła.

Portal legaartis.pl wziął pod lupę przepisy i okazuje się, że za otrzymanie dodatku nieprawnie, grozi od 6 miesięcy do nawet 8 lat więzienia. Nieprawnie otrzymany dodatek będzie trzeba zwrócić, a dodatkowo czekać nas będzie odpowiedzialność karna. Dodatek trzeba będzie też zwrócić jeżeli kontroler nie będzie mógł przeprowadzić kontroli, bo np. nie zastanie nas w domu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]