Protest dostawców Pyszne.pl trwa
W grudniu kurierzy Pyszne.pl zdecydowali się na strajk, mimo to firma nie spełniła postulatów pracowników. W związku z tym ci dostawcy się kontynuować protest
Kurierzy Pyszne.pl zdecydowali nie zgłosić dyspozycyjności dnia 3 lutego. Akcja będzie miała miejsce w największych miastach Polski: Krakowie, Poznaniu, Gdyni, Bydgoszczy i Warszawie. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych poinformowało:
„Po rozmowach ze związkiem zawodowym (OPZZ Konfederacja Pracy) w styczniu firma nie zadeklarowała jasno woli realizacji postulatów pracowników – m.in. przywrócenia dodatków stażowych odebranych kurierom jesienią zeszłego roku. Zamiast tego przedstawiciele strony pracodawcy Pyszne.pl obiecali, że przeliczą budżet w zakresie wynagrodzeń i do końca stycznia wrócą do niezadowolonych z zarobków pracowników.”
Pracownicy uważają, że okres dwóch miesięcy jest wystarczającym czasem aby ustosunkować się do ich postulatów. W związku z tym postanowili kontynuować protest rozpoczęty pod koniec zeszłego roku. OPZZ informuje, że w tym celu kurierzy nie zgłoszą dyspozycyjności na 3 lutego 2023 roku. Postulaty strajkujących dotyczą przywrócenia dodatku stażowego, wprowadzenia dodatku 2 zł za godzinę w weekendy i święta ustawowo wolne, przywrócenia dodatku godzinowego dla kapitanów wraz z utrzymaniem dodatku za wsparcie w szkoleniu kurierów oraz wprowadzenia dodatku za wykonywanie zleceń w trudnych warunkach pogodowych.
Spółka na razie nie chce komentować sprawy w mediach. Jak dowiedział się portal money.pl, podstawą wynagrodzenia kurierów Pyszne.pl jest stawka godzinowa – 23,50 zł za godzinę niezależnie od liczby dostarczonych zamówień. Dodatkowo, poza bazową stawką godzinową, kurierzy mogą otrzymać bonus za dostarczone zamówienia oraz bonusy tymczasowe uzależnione od popytu w danym mieście.
Wojciech Maćkowski, corporate communications & public affairs manager z Pyszne.pl, podaje, że napiwki od klientów przekazywane za pośrednictwem naszej platformy trafiają w całości do kurierów w formie jednorazowej miesięcznej wypłaty.
„Wierzymy, że takie warunki dają kurierom większą pewność i przewidywalność niż wynagrodzenie obliczane na podstawie tylko dostarczonych zamówień, niezależnie od czasu spędzonego w pracy – liczba zleceń nie jest przecież zależna od kuriera, a od wielu czynników takich jak na przykład: specyfika dnia, liczba kurierów dostępnych w danej chwili, działania promocyjne danej platformy czy nawet pogoda” mówi w rozmowie z portalem Wojciech Maćkowski.
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.