Nowe, dwa dodatkowe dni wolne. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Sejm przyjął zmianę ustawy o publicznej służbie zdrowia. Według niej dawcy krwi będą mieli dodatkowy dzień, a nawet dwa dni wolne od pracy.

W trakcie pandemii wprowadzono dodatkową zachętę dla dawców krwi. Poza dniem oddania, dawcy przysługiwał też dzień wolny od pracy dnia następnego. Teraz Sejm wprowadzi tę ulgę na stałe.

Rządzący argumentują, że według nich krwi dalej brakuje i taka zachęta może spowodować, że banki krwi się zapełnią.

Pracodawcy przekonują natomiast, że każdorazowa absencja pracownika wiąże się z kosztami po stronie pracodawcy. Przede wszystkim jednak powstają problemy natury organizacyjnej, bo w niektórych przypadkach trzeba wyznaczyć zastępstwo za nieobecną osobę.

Już w tej chwili często przed punktami poboru ustawia się sznur osób, które w ten sposób chcą uzyskać dodatkowe dni wolne w celu przedłużenia długiego weekendu. Tak było już m.in. przed 6 stycznia, czyli dniem Trzech Króli. Wystarczyło wziąć dwa dni wolnego (2 i 3 stycznia) i oddać krew 4 stycznia, by zyskać łącznie 9 dni wolnego. Nie jest to oczywiście nielegalne, jednak pokazuje, że pracodawcy mogą mieć większy problem z pracownikami w podobne dni.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]