Prezydent podpisał ustawę. W pracy będą badali trzeźwość

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy. Zakłada ona m.in. prace zdalną oraz możliwość badania trzeźwości pracowników.

Dotychczasowa telepraca będzie odtąd praca zdalną. Z takiej formy zatrudnienia korzysta już kilka milionów Polaków.

Zgodnie z nowymi przepisami nie tylko pracodawca będzie mógł skierować pracownika na pracę zdalną. Również sam pracownik będzie miał do tego prawo, o ile spełnia kilka warunków. Pracodawca nie ma prawa odmówić pracy zdalnej rodzicom wychowującym dziecko do 4 roku życia, rodzicom opiekującym się osobą niepełnosprawną i kobietom w ciąży. Warunkiem niezbędnym jest również możliwość pracy zdalnej. Analityk komputerowy, informatyk czy copywriter może pracować z domu, ale monter silników przy taśmie produkcyjnej, cukiernik czy kucharz takiej możliwości mieć nie będzie.

Pracodawca oraz policja na prośbę pracodawcy będzie mogła przetestować czy pracownik jest trzeźwy o ile istnieje uzasadnione podejrzenie, że znajduje się pod wpływem alkoholu. W przepisach nie określony czy trzeźwość będzie można sprawdzić także w domu pracownika, ale co do zasady nie jest to zabronione.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]