Bezczelne oszustwo – uwaga przed fałszywymi SMS’ami

Jedna z nowszych metod oszustwa cyberprzestępców to podszywanie się pod dziecko w potrzebie. Celem tego ataku są głównie osoby starsze

Fot. Pixabay

Jak donosi portal dobreprogramy.pl, sławne oszustwo „na wnuczka” ewoluowało na przestrzeni lat. Jedną z tego typu metod może być najnowsza metoda, o której poinformowała portal jego czytelniczka. Podobny przypadek opisała też Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie.

Cześć mamo. To mój nowy numer. Możesz usunąć ten stary. Wyślij mi wiadomość na WhatsApp„- taka jest treść wiadomości od oszustów. Jednak nie tylko czytelniczka portalu otrzymała takiego SMS’a.  Na stronie internetowej policji można dowiedzieć się, jak potoczyła się historia w przypadku osoby, która uwierzyła, że koresponduje z córką.

Taką wiadomość także otrzymała 65-letnia mieszkanka powiatu łęczyńskiego. Oszust bardzo dobrze trafił, jeśli chodzi o wybór ofiary, ponieważ kobieta myślała, że napisała do niej córka, która w tamtym czasie przebywała na zagranicznej podróży. W trakcie rozmowy realizowanej za pośrednictwem WhatsApp oszust podszywający się pod córkę poinformował, że telefon został zniszczony. W związku z tym poprosił o 2,5 tys. zł na pokrycie kosztów zakupu nowego sprzętu oraz dokonanie opłat za rachunek. 65-latka uwierzyła i zdecydowała się na przelanie pieniędzy. Sytuacja wyjaśniła się po powrocie córki z zagranicznej wycieczki. Poinformowała swoją mamę, że nie prosiła jej o żadne pieniądze.

Portal uczula, że warto ostrzec swoich bliskich przed tego typu praktykami. W przypadku tego typu działań nie ma konieczności konfrontacji z okradaną osobą, przez co oszust może czuć się bezpieczniej. W przypadku otrzymania tego typu wiadomości możliwe są dwa bezpieczne wyjścia – zignorowanie jej lub zgłoszenie się na policję, co może dać możliwość namierzenia przestępcy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]