Jechała bez biletu. Wyrok: niewinna!

Przełomowy wyrok! Sytuacja miała miejsce w Warszawie, ale wyrok wydał sad w Krakowie z którego pasażerka pochodziła.

Fot. Kraków w Pigułce

Kobieta jechała bez biletu, ponieważ automat do sprzedaży nie działał. Sąd uznał, że jest niewinna.

„Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy w Krakowie uznał, że brak biletu spowodowany awarią biletomatu, nie może obciążać pasażera. Tym samym odalił powództwo Miasta Stołecznego Warszawy o zapłatę kwoty za bilet oraz opłatę dodatkową. Daje on nadzieję na zmianę dotychczasowej praktyki orzeczniczej, a może nawet na mniej awarii biletomatów. W niektórych miastach można było odnieść wrażenie, że takie awarie zdarzają się non stop” – czytamy na Facebooku Kancelarii Bielański, Składowska – adwokaci, radcowie.

Portal Prawo.pl opisał sytuację szerzej pisząc, że kontrolerzy kazali kobiecie jechać aż na pętlę i nie mogła wysiąść tam, gdzie chciała. Kontrolerzy mieli namawiać ją też do zapłaty w gotówce, a nawet proponowali podwiezienie, kiedy oznajmiła, że nie ma wystarczającej kwoty. Sąd uznał, że w tej sytuacji kobieta nie musi uiszczać dodatkowej opłaty, a nawet nie musi płacić za bilet, bo nie dotarła tam gdzie chciała. Dodatkowo sąd orzekł, że konsument nie ma obowiązku posiadania aplikacji do zakupu biletu, bo posiadanie smartfona nie jest obligatoryjne.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]