Nie żyje Polska alpinistka i himalaistka – Anna Czerwińska

W wielu 73 lat zmarła Anna Czerwińska, polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

W dniu dzisiejszym Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady poinformowała o śmierci Polskiej alpinistki i himalaistki, Anny Czerwińskiej.

„Z przykrością informujemy, że zmarła Anna Czerwińska, polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Spoczywaj w spokoju Aniu!” – widnieje we wpisie Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

Pani Anna urodziła się 10 lipca 1949 roku w Warszawie.  Z zawodu była doktorem nauk farmaceutycznych, jednak swoją profesję porzuciła na rzecz pasji do gór. Wspinaczką zainteresowała się w 1969 roku. Na początku uprawiała taternictwo, później zaczęła zdobywać szczyty Alp i Himalajów. Z ośmiotysięczników zdobyła Mount Everest (21 maja 2000 roku stała się drugą Polką po Wandzie Rutkiewicz, która zdobyła ten szczyt), Lhotse, Nanga Parbat, Czo Oju, Gaszerbrum II oraz Makalu.

Jednak za swój największy sukces uważała wspinaczkę szlakiem Magic Line na K2. Wtedy to do szczytu zabrakło jej jedynie 400 metrów.

„Magic Line na K2 w 1986 r. Piekielnie trudna wspinaczka, że razem z Krysią Palmowską ciężko było nam donosić kolegom liny poręczowe. To była moja najtrudniejsza droga w górach wysokich.” – tak wypowiadała się kilka lat temu w rozmowie z PAP.

Była honorowym członkiem Polskiego Związku Alpinizmu. W roku 2003 została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu. Była także autorką wielu artykułów i kilkunastu książek o tematyce górskiej.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]