IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed śnieżycami, silnymi wichurami oraz oblodzeniem, które może paraliżować ruch komunikacyjny

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

Do Polski wkracza front atmosferyczny, który przyniesie intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne oraz potężne oblodzenie. Jak podaje portal Interdia.pl, w najbliższych dniach powinniśmy szykować się na zablokowane drogi, zerwane linie energetyczne oraz bardzo trudne warunki na drogach. Gwałtownej zmianie pogody towarzyszyć ma porywisty wiatr, którego prędkość może przekroczyć lokalnie nawet 100 km/h.

Na dzień dzisiejszy prognozuje się, że w rejonach podgórskich przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie nawet 5 cm. Temperatura maksymalna w ciągu dnia, w zależności od regionu Polski, będzie wahać się od -1  stopnia Celsjusza w okolicach Karpat do 1 st. C na wschodzie kraju i 6 st. C na Pomorzu Zachodnim. Szczególnym zagrożeniem powinien być silny wiatr – w porywach do 80 km/h na północy i północnym wschodzie Polski. Natomiast w Sudetach oraz Tatrach wiatr może osiągnąć prędkość nawet 120 km/h, powodując przy tym zamiecie i zawieje śnieżne.

W czwartek również możemy spodziewać się opadów śniegu oraz marznącego deszczu, a najwięcej śniegu ma spaść na południu i południowym wschodzie, a lokalnie może popadać też na północy kraju. W rejonach podgórskich oraz w górach spadnie około 10 cm śniegu.

Jak dodaje portal, temperatura minimalna wyniesie od -3 st. C na Podhalu i -1 st. C na wschodzie, około 0 st. C w centrum i na południu do 2 st. C na zachodzie kraju i 3 st. C nad morzem. W niektórych rejonach niebezpieczny będzie silny wiatr, w porywach na zachodzie do 80 km/h oraz na Pomorzu Zachodnim do 90 km/h. Z kolei wysoko w górach porywy wiatru mogą osiągać nawet 140 km/h.

Synoptyce IMGW prognozują, że w piątek mogą wystąpić trudne warunki na drogach w związku z oblodzeniem.  Będą one panować na zachodzie i północnym zachodzie kraju, a także w województwie wielkopolskim. Paraliż komunikacyjny możliwy jest również na południu kraju. Przewidywane są tam intensywne opady śniegu, a także zawieje i zamiecie.

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. W środę 1 lutego alerty obejmują powiaty w województwach: dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim.

W czwartek 2 lutego IMGW ostrzega przed oblodzeniem w pasie od Pomorza Zachodniego przez centrum kraju do Podkarpacia. Natomiast intensywne opady śniegu (ostrzeżenie pierwszego stopnia) wystąpią na północy Polski, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, żywieckim, suskim, nowotarskim, tatrzańskim.

W piątek 3 lutego natomiast synoptycy ponownie ostrzegają przed śliskimi drogami. Niebezpiecznie może być w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodnio-pomorskim. Żółty stopień zagrożenia w związku z intensywnymi opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi będzie obowiązywać w województwach: śląskim, małopolskim oraz podkarpackim.

Ponadto alerty drugiego stopnia zagrożenia spowodowanego silnymi opadami śniegu w piątek 3 lutego wydano w województwach śląskim i małopolskim.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]