Uwaga! Nie przeczytasz dokładnie treści i podasz kod, stracisz swoje pieniądze!

Bank Pekao ostrzega przed kolejną metodą działania oszustów wymierzoną w sprzedawców na popularnych portalach. Zobacz działanie i nie daj się złapać w pułapkę.

Fot. Pixabay

Jak działają przestępcy?

Zamieszczasz ogłoszenie z towarem, który chcesz sprzedać.
Zgłasza się do Ciebie potencjalny kupujący i nawiązuje rozmowę najczęściej z użyciem popularnego komunikatora (np. WhatsApp) , a nie bezpośrednio przez stronę portalu ogłoszeniowego.
Rzekomy nabywca przekonuje, że dokona płatności za towar i przesyłkę za pomocą przelewu na Twoją kartę płatniczą i w tym celu wysyła link do płatności.
Przesłany link kieruje do strony, na której to Ty musisz podać dane swojej karty płatniczej (pełen numer karty, data ważności, kod autoryzacyjny) oraz potwierdzić chęć otrzymania zapłaty poprzez podanie hasła z SMS-a.
Następnie otrzymujesz SMS z banku, z kodem do autoryzacji.
W SMS-ie jest informacja, że autoryzujesz płatność kartą lub jej dodanie do Google Pay bądź Apple Pay, a nie odbiór środków. Jeśli nie przeczytasz dokładnie treści i podasz kod autoryzacyjny, to stracisz swoje pieniądze.

Pod pretekstem procesu weryfikacyjnego możesz być poproszony również o podanie numeru klienta, hasła do serwisu internetowego Pekao24 lub PINu do aplikacji PeoPay i kodu aktywacyjnego aplikacji PeoPay. Dzięki niej złodzieje uzyskają dostęp do Twojego rachunku i będą mogli zlecać operacje.

Zapamiętaj!

Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem OLX, np. przez WhatsApp,
Zwracaj uwagę na to, czy adres widoczny w przeglądarce jest właściwy,
Zwracaj uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często są napisane niegramatycznie, zawierają błędy,
Czytaj SMS-y z banku. Zwracaj uwagę na to, co autoryzujesz.
Nie przekazuj nikomu kodu aktywacyjnego dla aplikacji PeoPay. Nie wprowadzaj go nigdzie poza zainstalowaną przez Ciebie aplikacją PeoPay na Twoim telefonie. Jeśli to nie Ty instalujesz aplikację  – niezwłocznie powiadom bank.

Jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa:

zadzwoń na naszą infolinię (+48 22 59 12 232) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej,
przekaż wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa,
złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. Policji lub Prokuraturze,
poinformuj później bank o złożeniu zawiadomienia dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]