Dostałeś takiego maila i jesteś przerażony? To próba kradzieży Twoich pieniędzy!

Dostałeś takiego maila i uwierzyłeś, że jest z policji? Spokojnie przenalizuje treść i zobaczysz, że to próba skoku na Twoje pieniądze.

Fot. Pixabay

Mail wygląda niepozornie. Jest tam napisane, że w załączniku znajduje się zawiadomienie od policji i rzeczywiście najczęściej jest to po prostu plik jpg.

Dowiadujemy się z niego, że rzekomo podejrzewani jesteśmy o rozpowszechnianie treści dla dorosłych i udostępnianie ich dzieciom. Oczywiście jest to kłamstwo.

Oszuści straszą nas karą finansową i apelują o zgłoszenie się na policję lub napisanie maila. Przeanalizujmy treść maila. Podobno piszący ma upoważnienie od dyrektora policji Leszka Lamparskiego. Po pierwsze formacja ta nie ma dyrektora tylko komendantów. Po drugie, Leszek Lamparski rzeczywiście był oficerem, ale… milicji i to na początku lat 90.

Dalej czytamy o przekazaniu informacji do sędziego Kristiana Korfita Nielsena, którzy jest sędzią, ale… w Danii. Oszuści piszą też o Gwardii Narodowej, której w Polsce nie ma, a pod listem podpisuje się Tadeusz Pietrzak. Jedyny Tadeusz Pietrzak, jaki wyświetla się w Google to generał w czasach PRL, zmarły w 2014 roku.

Co chcą uzyskać nadawcy? Chcą skłonić do kontaktu, a następnie zainstalowania jakiegoś programu, który rzekoma ma zeskanować komputer w poszukiwaniu wirusów / nielegalnego oprogramowania czy czegokolwiek innego. W rzeczywistości instalujemy sobie aplikację, dzięki której oszuści uzyskają dostęp do naszej bankowości internetowej. Pod żadnym pozorem nie odpowiadaj na tego typu wiadomości, a jeżeli podejrzewasz, że rzeczywiście dostałeś maila od policji, idź na najbliższą komendę.

Fot. Screen z poczty redakcyjnej

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]