Wydano ostrzeżenia! Lepiej pozostać w domach

Spadek temperatur oznacza pogorszenie jakości powietrza w rejonach z dużym stężeniem smogu. W dniu dzisiejszym mieszkańcy kilku województw otrzymali wiadomości z alertami RCB

 

Fot. Kraków w Pigułce

W kilku rejonach kraju odnotowuje się złą jakość powietrza w związku z obniżającymi się temperaturami. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Smog jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia, co wyjaśnia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego dla portalu Interia.pl:

„W głównej mierze zanieczyszczenie powietrza skutkuje pogorszeniem się naszego zdrowia i układu sercowo-naczyniowego. Smog to udar, smog to zawał, zwiększona zachorowalność na udary czy zawały i zwiększona śmiertelność.”

Badania przeprowadzone przez naukowcy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca i Uniwersytet Śląski pokazują, że zanieczyszczenia powietrza wpływają na wzrost liczby przedwczesnych zgonów i hospitalizacji. Według raportów Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, w Polsce średnio 45 tys. ludzi rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu.

Na ten moment stacje pomiarowe odnotowują bardzo złą jakość powietrza w wielu rejonach Śląska. Jak wynika z komunikatu Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach, we wtorek (od godz. 9 do godz. 24) w woj. śląskim obowiązuje powiadomienie o ryzyku osiągnięcia poziomu alarmowego dot. pyłu PM10. Obowiązuje on  Częstochowę, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Świętochłowice, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój i Żory.

Za przyczynę wskazano „warunki meteorologiczne, utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego”. Alerty RCB  otrzymali w dniu dzisiejszym mieszkańcy trzech województw: śląskiego, łódzkiego i wielkopolskiego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]