Dofinansują opiekę nad dziećmi! Program maluch plus. Zostało tylko 10 dni na złożenie wniosku

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zachęca gminy z całej Polski do składania wniosków na dofinansowanie opieki nad dziećmi do lat 3. Do wykorzystania jest w sumie 5,5 mld zł. Są to środki europejskie i krajowe, które wspólnie tworzą nową edycję programu Maluch Plus.

Fot. Pixabay

Podmioty, które chcą otrzymać wsparcie (głównie samorządy gminne), mogą się o nie ubiegać już od 19 stycznia br. To wielka szansa na stworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci w każdej gminie. Wnioski można składać do 19 lutego br. Następnie Urzędy Wojewódzkie będą miały czas na ich rozpatrzenie i przekazanie informacji do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Do końca kwietnia nastąpi ogłoszenie wyników naboru.

Zachęcam do korzystania z programu Maluch+, współfinansowanego z programu FERS 2021-2027. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom polskich rodzin. Aby rodzice mogli wrócić do aktywności zawodowej, chcemy stworzyć im warunki do oddania dzieci pod dobrą opiekę

– dodaje minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Program, na który przeznaczymy ponad 1 mld euro, łączy w sobie dofinansowanie krajowe ze środkami z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz Krajowego Planu Odbudowy

– dodał szef MFiPR.

Wsparcie z FERS i KPO na rozwój sieci opieki nad najmłodszymi dziećmi

Budżet programu Maluch+ na lata 2022-2029 wynosi w sumie 5,5 mld zł. Dzięki temu  powstanie 102 tys. nowych miejsc opieki. Nadrzędnym celem który chcemy osiągnąć jest funkcjonowanie żłobka (lub innej formy opieki) w każdej gminie. Co ważne, w ramach Programu nie jest wymagany żaden wkład własny.

Program zawiera trzy źródła finansowania: budżet państwa, środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz środki z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Dofinansowanie można będzie przeznaczyć na:  utworzenie ale także na  funkcjonowanie tych utworzonych miejsc  przez kolejne 36 miesięcy.
Program Maluch+ stanowi istotny element wsparcia rodzin w wychowywaniu dzieci. Od 2016 r. powstało w Polsce ponad 140 tys. miejsc opieki nad maluchami. Na koniec 2015 r. było to zaledwie 84 tys. miejsc opieki. Obecnie funkcjonuje już ponad 8 tys. instytucji opieki, w których jest blisko 230 tys. miejsc opieki nad maluchami.

Jak złożyć wniosek

Wniosek jest składany wyłącznie drogą elektroniczną w terminie do dnia 19 lutego 2023 r., za pośrednictwem Modułu 2 systemu Rejestr Żłobków oraz Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, w zależności od rodzaju podmiotu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]