Barwienie banknotów już od września. Banki załamane, klienci mogą ponieść koszty

Banki mają tylko kilka miesięcy, by wprowadzić nowe rozwiązanie dotyczące barwienia banknotów w bankomatach. Eksperci Diebold Nixdorf, czołowego producenta bankomatów i systemów obsługi płatności ostrzegają, że może się to odbić na finansach klientów.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Do końca września 2023 roku banki są zobligowane do wdrożenia dodatkowych zabezpieczeń w bankomatach. Polegać będą na tym, że przy próbie dostania się do wnętrza bankomatu nastąpi opryskanie banknotów farbą, co wyeliminuje je od razu z obiegu i wskaże, że pochodzą z przestępstwa. Nowymi zabezpieczeniami ma zostać objętych około 40 proc. urządzeń.

Zmiany, jakie będą wprowadzone mogą odbić się na finansach klientów i dostępie do samej gotówki. – Koszt dostosowania maszyn do nowych wymogów może sięgać nawet 30-40% wartości bankomatu czy wpłatomatu. Biorąc pod uwagę koszty i czas, dostosowanie się sektora do przepisów wydaje się zadaniem niemal niemożliwym do zrealizowania – zauważa Tomasz Rokita, członek zarządu Diebold Nixdorf w Polsce, cytowany przez serwis Bank.pl.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]