Tegoroczne ceny pączków. „To będzie najdroższy tłusty czwartek od lat”

Według oceny ekspertów z Banku BNP Paribas koszt pączków w cukierniach może wynosić po 4-5 złotych za sztukę, ty rzemieślniczych nawet 10 złotych

Fot. Pixabay

Jak podaje portal money.pl, eksperci z Banku BNP Paribas ocenili, że tegoroczny tłusty czwartek będzie najdroższy w porównaniu z ostatnimi latami. Jak wskazują, koszt surowców do produkcji pączków jest o 20-30 proc. wyższy niż w ubiegłym roku. Z tego względu możemy się spodziewać cen w przedziale 4-5 złotych za jednego standardowego pączka z cukierni. jeszcze droższe będą te rzemieślnicze, one mogą kosztować nawet po 10 złotych za sztukę.

„W 2021 r. przeciętna konsumpcja wyniosła 280 g na osobę miesięcznie. W poprzednich latach w tłusty czwartek Polacy spożywali średnio 2,5 pączka na osobę, czyli ok. 750-1000 kcal. Jednak w związku z rekordowymi wzrostami cen surowców rolnych, energii oraz panującą inflacją konsumenci mogą w tym roku decydować się na ograniczenie zakupu słodkości albo wybór pączków i faworków z niższej półki cenowej” – dodają eksperci.

Weronika Szymańska, analityczka sektora Food&Agri w BNP Paribas Weronika Szymańska wskazała, że wysokie ceny spowodowane są wzrostem cen składników oraz dochodzących do tego rosnących kosztów opakowań, transportu, pracy oraz głównie koszty związane z produkcją i wykorzystywaną przez to energią.

Portal wskazuje, że od początku ubiegłego roku średnie ceny mąki pszennej typ 500 pakowanej w worki wzrosły o 12 proc., jajka podrożały średnio o 55 proc., mleko o 12-20 procent, natomiast masło w porównaniu z lutym 2022 roku jest tańsze o ok. 13. proc., a względem początku bieżącego roku o ok. 20 procent. Dodatkowo cukier, jeden z najważniejszych składników, podrożał 0 105 procent, co będzie skutkowało wzrostem kosztów produkcji nadzienia.

Jak dodaje portal, najtańsze pączki będzie można zakupić w dyskontach, a cena za sztukę powinna oscylować w okolicach złotówki.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]