Inflacja znowu rośnie – najnowsze dane GUS

W dniu dzisiejszym GUS podał dane dotyczące inflacji za styczeń bieżącego roku. Pokazują one, że inflacja znowu idzie w górę

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jak podają dane Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów w styczniu 2023 r. wzrosły rok do roku o 17,2 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,4 procent. Inflacja w grudniu ubiegłego roku wynosiła 16,6 proc. Jednak w styczniu nie wyniosła ona swojej największej wartości. Wyższą niż obecnie notowano w październiku (17,9 procent) i listopadzie (17,5 procent).

Według portalu rmf24.pl, Polski Instytut Ekonomiczny ocenił, że inflacja w 2023 roku wyniesie średnio 13 procent. Dodaje również, że szczyt inflacji w lutym będzie niższy niż wskazywali ekonomiści i wyniesie prawdopodobnie 19,0-19,5 procent.
W komentarzu PIE do danych GUS podano, że wzrost inflacji w styczniu do 17,2 proc. jest niższy od rynkowych prognoz, które zakładały, że wyniesie ona 17,6 procent. Dodano, że jest to głównie efekt powrotu standardowych stawek VAT na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie.

„Niemniej presja inflacyjna jest dalej szeroko rozpowszechniona. W większości państw UE przeciętnie prawie 66 proc. cen rośnie w tempie przekraczającym 5 proc. W Polsce ten współczynnik jest większy – to około 90 proc. cen. W efekcie inflacja bazowa jeszcze długo pozostanie na podwyższonych poziomach” – zauważa Polski Instytut Ekonomiczny.

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]