Od dzisiaj łatwiejsza odprawa na lotniskach

Od 15 lutego zostały wprowadzone ułatwienia przy odprawie. Chodzi o bramki automatyczne kontroli granicznej na lotniskach

Fot. Pixabay

Jak informuje rzeczniczka prasowa straży granicznej por. Anna Michalska, w dniu dzisiejszym wprowadzono ułatwienia na lotniskach. Z bramek automatycznej kontroli granicznej będą mogły korzystać dzieci powyżej 12 roku życia, mające co najmniej 140 cm wzrostu i posiadające biometryczne dokumenty podróży.

Bramki automatycznej odprawy granicznej (ang. Automated Border Control – ABC) to nowoczesne biometryczne bramki, które wykorzystywane są do samodzielnej odprawy pasażerów podróżujących do i z państw spoza strefy Schengen, co znacząco skraca czas odprawy i przepustowość lotniczych przejść granicznych. To prosty w obsłudze i intuicyjny system kontroli, dzięki któremu podróżni podczas przekroczenia granicy samodzielnie mogą skanować swój dokument, przykładając go do czytnika – podaje rzeczniczka.

Jak donosi portal rmf24.pl, takie bramki można spotkać sześciu lotniskach w Polsce: Gdańsk-Rębiechowo, Kraków-Balice, Poznań-Ławica, Warszawa-Modlin, Warszawa-Okęcie i Wrocław-Strachowice. Rzeczniczka dodaje, że na ten moment w lotniczych przejściach granicznych są łącznie 72 bramki, z czego 43 na przylot do Polski. Od czerwca 2019 roku do końca 2022 roku z bramek ABC skorzystało 4,7 mln podróżnych.

Przez nie mogą odprawiać się wyłącznie obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii, posługujący się biometrycznym dokumentami podróży. Jak działają takie bramki? Rzeczniczka wyjaśnia, że odprawiający się pasażer najpierw musi zeskanować swój dokument, przykładając go do czytnika. Następnie następuje proces sprawdzenia i weryfikacji biometrycznej. Automatycznie porównywane są wizerunek twarzy, odciski palców i potwierdzane, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym lub cudzym dokumentem.

Dodatkowo bramki ABC są połączone z bazami danych, które obsługuje straż graniczna, co może pozwolić w identyfikacji osób m.in. poszukiwanych lub stanowiących zagrożenie bezpieczeństwa. Po pozytywnej weryfikacji pasażer może opuścić bramkę. Całość trwa zaledwie kilkanaście sekund.

„Bramki ABC są ogromnym udogodnieniem na lotnisku, pozwalają zaoszczędzić czas. Odprawa w nich trwa tylko kilkanaście sekund. Obniżenie granicy wieku dla pasażerów przylatujących to świetna wiadomość. Z tego wygodnego rozwiązania będą mogli skorzystać już podróżni wracający z ferii zimowych” – podaje z kolei rzecznik prasowa Lotniska Chopina Anna Dermont.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]