Do Polski zbliża się Huragan! Możliwe burze i trąby powietrzne, uszkodzenia budynków i drzewa wyrwane z korzeniami

Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW alarmuje, że do Polski zbliża sie huragan. Przyniesie ze sobą wiatr do 125 km/h, burze i trąby powietrzne.

IMGW wydało alerty, nawet trzeciego stopnia. Pogoda będzie naprawdę niebezpieczna i najlepiej zostać w weekend w domu.

Wszystko zacznie się w piątek po południu. Najniebezpieczniej będzie jednak w sobotę. Najbardziej wiać będzie nad samym morzem, gdzie wiatr osiągnie 125 km/h. Na północy od 105 km/h do 120 km/h. W pozostałej części kraju nie mniej niż 70 km/h do 90 km/h.

Sytuacja jest groźna – podkreśla Grzegorz Walijewski w rozmowie z PAP – Niebezpieczny jest już wiatr powyżej 70 km/h, powyżej 90 km/h potrafi uszkodzić budynki, połamać drzewa i gałęzie, ale przy prędkości 115 lub wyżej to już wyrywa drzewa z korzeniami, a nawet powoduje bardzo poważne uszkodzenia budynków – mówi meteorolog i dodaje, że pojawiła się możliwość wystąpienia burz, a nawet trąb powietrznych, choć prawdopodobieństwo wynosi około 10 proc.

IMGW wydało alerty, nawet trzeciego stopnia. „W nocy z piątku na sobotę (17/18.02) i w sobotę nad południową Skandynawią i Bałtykiem przemieści się głęboki ośrodek niżowy z układem frontów. Przyniesie on jeszcze więcej deszczu, miejscami około 15 mm na 12 godzin, możliwość burz, ale przede wszystkim bardzo silny i niebezpieczny wiatr. Na Wybrzeżu porywy mogą sięgać 120 km/h, w głębi lądu około 80-90 km/h. Na Bałtyku spodziewamy się silnego sztormu. W sobotę wiatr będzie wiał z północnego zachodu, co będzie stanowiło dodatkowe zagrożenie dla rejonów nadmorskich. Wiatr zacznie słabnąć stopniowo w nocy z soboty na niedzielę” – ostrzega IMGW.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]