Sąd rozwiązał ugrupowanie Kukiz’15

Decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, partia Kukiza została wykreślona. Planowane jest jednak utworzenie nowej

Fot. Shutterstock

Jak donosi „Rzeczpospolita”, z powodu gapiostwa działaczy, ugrupowanie Kukiz’15 zostało rozwiązane. Jednak muzyk ma nowy wniosek o rejestrację kolejnej partii, który ma być wkrótce złożony. W artykule przypomniano, że Paweł Kukiz do Sejmu dostał się w roku 2015, jako przywódca nieformalnego ruchu społecznego, który następnie przekształcił się w stowarzyszenie. Dodano także, że Kukiz „twierdził nawet, że brzydzi się 'partiokracją'”.

„Z czasem uznał jednak, że polityki nie da się skutecznie uprawiać bez subwencji budżetowych. Do ich otrzymywania konieczne jest zaś posiadanie partii. Pieniędzy z budżetu nie wywalczył, a z naszych ustaleń wynika, że znów jest bezpartyjny. Ugrupowanie Kukiz’15 zostało zdelegalizowane” pisze „Rzeczpospolita”.

Decyzję o wykreśleniu z ewidencji partii politycznych podjął Sąd Okręgowy w Warszawie 11 stycznia na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej, z powodu niezłożenia w terminie sprawozdania finansowego za 2021 rok. Sam Kukiz wyjaśnił, że „tworzenie partyjnych molochów” nigdy go nie interesowało. dodał on, że wstąpił do polityki aby walczyć z „bolszewicką konstrukcją” jaką mają wszystkie duże partie w Polsce. Tłumaczył, że ugrupowanie chcieli założyć działacze oraz za zezwoleniem muzyka, mieli oni pilnować formalności. On sam do swojej partii nie przykładał większego znaczenia, jak to ujął.

W artykule napisano, że „środowisko Kukiza zaczęło jednak przygotowywać środki zaradcze, by przed jesiennymi wyborami nie zostać bez ugrupowania, co pozbawiłoby je szans na pieniądze z budżetu”.

Jarosław Sachajko informował „Rzeczpospolitą”, że przygotowywany jest wniosek o rejestrację, a z całej Polski spływają już listy z podpisami. Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu planowane jest podjęcie uchwały o rejestracji partii”. Poseł teraz informuje, że owy wniosek jest już gotowy i ma zostać złożony w najbliższym czasie.

„Spodziewamy się, że rejestracja może potrwać około trzech miesięcy” dodał Sachajko.

Źródło: PAP

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]