Wiemy od kiedy kontrolerzy będą chodzić po domach. Masz obowiązek ich wpuścić

Zbliża się rok kontroli. Poza głośnymi kontrolami abonamentu RTV, są jeszcze inne, które są obowiązkowe. Ma to związek z nową ustawą.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

28 kwietnia w życie wejdzie ustawa o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Właśnie wtedy kontrolerzy ruszą w teren.

Sprawdzany będzie stan techniczny ogrzewania i efektywności źródeł ciepła. Kontrole będą obowiązkowe i obejmą wszystkich posiadających własne źródło ogrzewania. To, co ile odbędzie się kontrola zależy od wielkości kotła i rodzaju paliwa. Te o mocy od 20 do 100 kW będą kontrolowane raz na 5 lat, te powyżej 100 kW, nawet co dwa lata. Szczegóły określa ustawa.

Kontroli dokonywać będą osoby do tego uprawnione. To znaczy, że będą musiały spełnić szereg warunków ustawowych obejmujących kwalifikacje i uprawnienia budowlane. Po kontroli dostaniemy protokół w wersji papierowej lub elektronicznej.

Nowe przepisy wprowadzają również obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Takie świadectwo będzie kosztowało kilkaset zł i jest potrzebne zarówno w przypadku nowych domów i mieszkań, jak i dla tych, które już są, a chcemy je sprzedać lub wynająć. Określa ono zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Dokument będzie ważny przez 10 lat, a za jego brak przewidywana jest kara do 5 tys. zł.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]