Zmiany w L4! Zmasowane kontrole i surowe kary!

ZUS wprowadza zmiany w L4. Niektóre zostały wprowadzone na korzyść pracownika, jednak nadal należy pamiętać, że istnieją przepisy, które mogą spowodować odebranie świadczenia i konieczność zwrotu pobranych pieniędzy. Może to być początek kłopotów.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych często zleca kontrole osób przebywających na L4. W 2022 roku było ich 429 tysięcy, na 2023 zaplanowano aż 500 tysięcy kontroli!

Od 2023 roku wprowadzono kontrowersyjną zmianę. Nieobecność pracownika w czasie kontroli nie będzie już podstawą do odebrania zasiłku i ma być uznawane za prawidłowe wykorzystanie zwolnienia.

Nadal jednak jeżeli kontroler wykryje nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia, ma prawo do odebrania świadczenia chorobowego. Wyjście do sklepu, apteki czy do lekarza będzie jak najbardziej na miejscu, gdyż służy do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych. Gorzej jeżeli pracownika nie ma podczas kontroli w domu, a na Facebooku pojawią się zdjęcia z zagranicznego wyjazdu. Wtedy może on mieć poważne problemy począwszy od odebrania świadczenia, poprzez konieczność zwrotu pobranej kwoty, a na zwolnieniu dyscyplinarnym kończąc.

W trakcie zwolnienia nie wolno podejmować żadnej aktywności turystycznej, rozrywkowej, nie wolno nam wyjeżdżać poza ustalone miejsce pobytu, przeprowadzać prac remontowych czy pracy u innego pracodawcy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]