Nawet FBI ostrzega przed tym oszustwem. Zagrożeni są również Polacy

FBI wydaje ostrzeżenia związane z oszustwem na „pomoc techniczną”. To poważne zagrożenie, z którym mogą spotkać się również Polacy

Fot. Pixabay

W 2021 roku w samych Stanach Zjednoczonych utratę pieniędzy zgłosiły prawie 24 tys. osób w związku z niniejszym oszustwem. Łączna kwota została oszacowana na niemal 348 mln dolarów. Część ofiar jednak nie zgłasza popełnienia na nich przestępstwa, w związku z czym skala oszustw na „pomoc techniczną” jest szacowana na znacznie większą.

Niegdyś cyberprzestępcy wykorzystywali głównie połączenia telefoniczne, w których podszywali się pod pracowników dużych, dobrze znanych firm technologicznych, takich jak Microsoft czy Dell. Przekonywali oni ofiary, że na ich komputerze wykryto problem, który może zostać wyeliminowany zdalnie, za opłatą.

Obecnie oszuści starają się dotrzeć do potencjalnych ofiar znacznie liczniejszymi środkami, m.in, fałszywymi reklamami czy stronami pomocy technicznej, a nawet ataki przy użyciu złośliwego oprogramowania. Zainfekowany komputer wyświetla alert o usterce technicznej oraz kontakt do rzekomej pomocy technicznej.

Jak donosi portal dobreprogramy.pl, FBI szczegółowo opisało jeden ze schematów działania cyberprzestepców. Wyjaśniają oni, że oszuści wysyłają do ofiary wiadomość e-mail z nie wyglądającej podejrzanie domeny, w której ostrzegają o zbliżającym się automatycznym odnowieniu wybranej usługi oraz zamieszczają kontakt (numer telefonu, adres e-mail) dla tych, którzy nie chcą płacić. Następnie zachęcają do pobrania oprogramowania RDP (Remote Desktop Protocol), które umożliwia zdalny dostęp do komputera użytkownika. Odbywa się to pod pretekstem wykonania pomocy technicznej lub zwrotu pieniędzy, jednak w rzeczywistości chodzi o skłonienie użytkownika do zalogowania się do aplikacji bankowej.

Jak można się bronić przed takim oszustwem? Przede wszystkim kluczowe jest nie reagowanie pochopnie na zastanawiające komunikaty i nie nawiązywać kontaktu poprzez skorzystanie z podesłanych numerów telefonów czy adresów e-mail. Należy też ignorować połączenia od osób twierdzących, że wykryto problem i można go rozwiązać za opłatą. Najważniejszym jest, żeby pod żadnym pozorem nie udzielać nieznanym osobom zdalnego dostępu do swojego komputera. Przestępcy wykorzystują element zaskoczenia, skrajne emocje oraz chcą wywołać panikę aby ofiara działała z mniejszą uwagą, pod wpływem impulsu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]