Podwyżki abonamentów na horyzoncie!

Z powodu inflacji operatorzy mogą podnieść opłaty. Pozwala im na to klauzula inflacyjna, którą podpisały z abonentami.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Od kilku miesięcy najwięksi gracze na rynku m.in. Orange, Play i T-Mobile wprowadzają zapisy w umowach, które pozwalają im na podwyżki w związku ze wzrostem inflacji.

Portal Wirtualnemedia oszacował, że operatorzy od momentu zastosowania zapisu wymieniły umowy jednej czwartej swoich klientów. Większość z nich musi szykować się na podwyżki, jeżeli inflacja urośnie więcej niż 3,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Jak jednak sądzie wiele ekspertów, zgodnie z prawem, telekomy muszą uprzedzić o podwyżce, pozwalając klientom na rozwiązanie umowy przed czasem. Ponadto zapisy umowy działają też w druga stronę. Ceny mogą spadać w przypadku, gdy inflacja zacznie się obniżać.

Pod koniec listopada 2022 roku, sprawie zaczął przyglądać się UOKiK. – Wprowadzone przez operatorów komórkowych klauzule do umów, które pozwalają im na podniesienie cen o poziom inflacji, zostaną przez nas sprawdzone pod kątem abuzywności i naruszania zbiorowych interesów konsumentów – mówił Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. Urząd dodawał, że „Postępowania wyjaśniające w sprawie operatorów mogą skutkować postawieniem zarzutów i nałożeniem kary w wysokości do 10 proc. obrotu”.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]