Ten przedmiot może wrócić do szkół

Od przyszłego roku szkolnego łacina może powrócić do szkół. Nauczyciele i dyrektorzy placówek jednak nie wróżą dobrze takim planom

Fot. Pixabay

Rozporządzenie o przywróceniu języka łacińskiego do szkół podpisał minister Czarnek. Uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz w liceach i technikach będą mogli wybrać łacinę zamiast drugiego języka obcego nowożytnego. Łacinę będzie można wybrać jako przedmiot od 1 września 2023 roku, jeżeli szkoła będzie miała taką ofertę.

Na Twitterze Ministerstwa Edukacji i Nauki został opublikowany filmik, na którym minister zadał pytanie humanoidalnemu robotowi o wyglądzie Mikołaja Kopernika, czy lekcje łaciny i filozofii powinny wrócić na stałe do programu nauczania w szkołach.

„Tak, absolutnie. Łacina i filozofia są ważną częścią naszego dziedzictwa historycznego i rozwoju intelektualnego (…) te przedmioty powinny być traktowane jako podstawowe w edukacji młodych ludzi, ponieważ zwiększa to ich zdolności analityczne i twórcze oraz otwiera drzwi do nowych możliwości naukowych” – odpowiedział robot.

Jednak pojawia się pytanie czy łaciny będzie miał kto uczyć? Polskie Towarzystwo Filologiczne twierdzi, że tak oraz jest w trakcie tworzenia Cenzusu Latynistów – bazy danych o nauczycielach języka łacińskiego, która ma ułatwić kontakty między szkołami a potencjalnymi nauczycielami. W tym miesiącu zostały opublikowane cząstkowe dane mówiące, że ponad 40 łacinników od września 2023 jest gotowych podjąć pracę jako nauczyciel języka łacińskiego w liceum.

Jak podaje portal inetria.pl, rzeczniczka prasowa ZNP, Magdalena Kaszulanis twierdzi, że dyrektorzy będą mieli problem w tym aspekcie. Wskazuje ona, że na ten moment nie ma wielu nauczycieli tego języka, ponieważ wielu łacinników odeszło na emeryturę, a pozostali przekwalifikowali się i uczą innych przedmiotów.

Nauczycielka łaciny w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Warszawie, Anna Wojciechowska, w rozmowie z Interią ocenia, że polskim łacinnikom może być trudno wrócić do szkół oraz, że z nauki tylko i wyłącznie łaciny nie będą mogli się utrzymać.

„W liceum, w którym pracuję, jestem jedyną nauczycielką języka łacińskiego i kultury antycznej, uczę też filozofii i etyki, a mimo to nie jestem zatrudniona na pełen etat. Pracuję też w innych placówkach. To najlepszy dowód na to, jak trudno jest uczyć łaciny” podaje Wojciechowska.

Mimo to dobrze pomysł powrotu łaciny do szkół ocenia. Zauważa, że w innych krajach łacina chętnie jest wybierana przez uczniów jako drugi język obcy. Uważa, że w Polsce tego języka, jako nośnika europejskiej kultury, powinni się uczyć głównie młodzi ludzie z klas humanistycznych. Dodała też, że łacina jest świetnym punktem wyjścia do uczenia się innych języków, nie tylko romańskich (włoskiego, hiszpańskiego), ale również języków germańskich, takich jak niemiecki czy też angielski.

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]