Zamykają działalność! Oto powody

„Rzeczpospolita” informuje o kurczeniu się rynku firm taksówkarskich, zarówno działalności jednoosobowe jak i całe korporacje

Fot. Warszawa w Pigułce

„Rzeczpospolita” donosi, że od roku 2019 zniknęła co trzynasta firma taxi, a taki obrót sprawy przyspieszyła dodatkowo pandemia. W 2022 r. ponad 1,5 tys. osób prowadzących głównie jednoosobową działalność gospodarczą zamknęło działalność. Według ekspertów taksówkarze zawieszają działalność lub z niej całkowicie rezygnują. Rozwiązują również małe lokalne zrzeszenia i masowo przechodzą do platform łączących kierowców z pasażerami, gdzie pracują już na umowach cywilnoprawnych. Analizy wywiadowni Dun & Bradstreet (DNB) ukazują, że działalność zawiesiło ponad 11 tys. firm taksówkarskich jedynie w ciągu czterech lat.

Eksperci tłumaczą jednak, że liczba założonych działalności gospodarczych nie musi korelować z liczbą kierowców. Jedna firma flotowa może zatrudniać 1000 kierowców, a przy tym figurować w systemie jako pojedynczy podmiot, podobnie jak osoba samozatrudniona. Dziennik zaznacza, z drugiej strony, że jedynie w ubiegłym roku z polskiego rynku zniknęło ponad 1,5 tysiąca firm z tej branży, co oznacza 3 procentowy spadek rok do roku. Dodaje, że jeżeli ten trend się utrzyma w kolejnych miesiącach to pod koniec bieżącego roku liczba firm tego typu w naszym kraju może spaść poniżej 50 tysięcy.

Gazeta podaje, że jeszcze w 2009 r. takich firm w Polsce było ponad 71 tys. Powodów takiego zjawiska jest kilka, m.in. sytuacja po pandemii, spadająca opłacalność biznesu oraz trudna rywalizacja z platformami przewozowymi.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]