Nowa lista leków refundowanych. Ponad 600 z nich będą droższe

Od 1 marca ceny niektórych leków pójdą w górę, z uwagi na nową listę leków podlegających refundacji

Fot. Pixabay

Jak informuje portal money.pl, Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że dla 328 leków z listy cena spadnie, jednak dla 601 pozycji cena będzie wyższa. Na największe podwyżki cen leków muszą się przygotować osoby zmagające się z cukrzycą, gdyż droższe będą insuliny o przedłużonym działaniu. „Super Express” wyliczył, że Toujeo, który kosztuje 207,20 zł, będzie droższy o 41,31 zł, a za Abasaglar, którego obecna cena wynosi 91,78 zł trzeba będzie zapłacić 27,54 zł więcej.

„Są to niestety insuliny często stosowane przez pacjentów. Skąd ta podwyżka? Na liście refundacyjnej przez wiele lat był refundowany preparat podobny – Tresiba, którego producent zrezygnował z refundacji” oznajmia dziennikowi diabetolog, który zna szczegóły przygotowywanej podwyżki, ale nie chciał wypowiadać się pod nazwiskiem.

Jak wylicza, zakończył się okres zagwarantowanej wyłączności na ten lek w Polsce. Lekarz dodaje, że w tej sytuacji polskie prawo skłaniało firmę do obniżki ceny o 25 proc., ale ta nie mogła się na to zgodzić. Z tego powodu na liście refundacyjnej znalazł się inny, droższy preparat. Sytuacja ta ma być jednak tylko przejściowa i za kilka miesięcy Ministerstwo Zdrowia ma porozumieć się z dostawcami, co ma wpłynąć na obniżenie cen leków refundowanych.

Ministerstwo Zdrowia oznajmiło, że „to może być najlepszy rok dla refundacji, czyli najlepszy rok dla pacjentów”, ponieważ pomimo podwyżek, na liście leków refundowanych znajdą się 92 produkty bądź nowe wskazania do ich stosowania. Dodatkowo resort pracuje nad wprowadzeniem specjalnego algorytmu do e-recept, które mają na celu pomóc lekarzom w określaniu refundacji leków przy wypisywaniu przez nich recept.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]