Rząd wprowadził nowy podatek, który odczujemy przy kasach
Przedstawiciele branży produkcji żywności ostrzegają przed skutkami nowego podatku wprowadzonego przez rząd. Związany jest on z powołaniem Funduszu Ochrony Rolnictwa
Jak wskazuje portal money.pl, na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy powołujący Fundusz Ochrony Rolnictwa (FOR). Ma on za zadanie ochronę rolników m.in., przed przed nieuczciwymi płatnikami. Najbardziej brana jest pod uwagę sytuacja, w której kontrahent ogłasza upadłość, nie płacąc wcześniej swoich zobowiązań za dostarczone produkty rolne. Do FOR co roku mają trafiać składki podmiotów skupujących, przechowujących lub przetwarzających produkty rolne. Składki ustalono w wysokości 0,25 proc. ceny netto tych towarów. W ten sposób Fundusz ma rocznie zasilać kwota ok. 170 mln zł.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje, że utworzenie FOR, oraz związanego z nim nowego podatku, skutkować będzie wzrostem cen żywności o 0,06 procent, natomiast producenci ostrzegają przed jeszcze większymi cenami za produkty spożywcze. Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, zwraca uwagę, że obciążenie dla firm będzie dużo większe niż wspomniane 0,25 proc., ponieważ dojdą do tego dodatkowo koszty administracyjne.
Według producentów nowy podatek będzie pretekstem do podniesienia cen produktów, ponieważ już dzisiaj działają „na minimalnej marży”. Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, wskazuje na jeszcze jeden aspekt w tej sprawie. Mianowicie FOR narzuci zbiorową odpowiedzialność na kontrahentów, także tych uczciwych. Nowe obciążenie utrudni dodatkowo już niełatwe warunki, w jakich działają przedsiębiorstwa, takich jak spowolnienie konsumpcji oraz ceny surowców energetycznych.
„Będzie to skutkować osłabieniem kondycji firm, a w konsekwencji przełoży się na wzrost cen produktów, którym detaliści nie będą w stanie dłużej zapobiegać. Dodatkowo wpłynie na zmniejszenie popytu produktów istotnych dla zdrowia klientów” – informuje Juszkiewicz w rozmowie z „DGP”.
W związku z tym rolnicy czekają na rozwiązanie, które umożliwi im szybsze odzyskiwanie wierzytelności. Przez pandemię COVID-19 producenci i przetwórcy znajdują się w ciężkiej sytuacji, podobnie rolnicy, jak wynika z danych BIG Info Monitor, mają ok. 0,5 mld łącznego długu. Branża rolna wskazuje na ryzyko, jakie może stworzyć FOR, np. doprowadzić do kolejnych upadłości kontrahentów, kurcząc liczbę odbiorców Dodatkowo również kontrahenci mogą zacząć szukać surowców poza Polską.
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.