Od dziś na niebie wyjątkowe widowisko. Tylko przez 4 minuty dziennie

„Trwa kolejny sezon widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad Polską, a tymczasem dzieją się tam… ciekawe rzeczy. Dzisiaj z kosmodromu Bajkonur startuje statek kosmiczny z misją niemalże ratunkową: astronauci nie są wprawdzie bezpośrednio zagrożeni, ale nie mają jak wrócić do domu.” – podaje Centrum Nauki Kopernik.

„Statek kosmiczny Sojuz MS-23 wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o godzinie 19:24. EST.
Bezzałogowy statek kosmiczny Sojuz jest bezpiecznie na orbicie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po wystrzeleniu o 19:24. EST Czwartek, 23 lutego, z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Po dwudniowej podróży bezzałogowy statek kosmiczny automatycznie zadokuje do portu modułu Poisk skierowanego w kosmos o godzinie 20:01. Sobota, 25 lutego. Relacja NASA ze spotkania i dokowania rozpocznie się o 19:15. w Telewizji NASA, aplikacji NASA i na stronie internetowej agencji.

Ten nowy Sojuz zastąpi statek kosmiczny Sojuz MS-22 po wycieku płynu chłodzącego 14 grudnia 2022 r. Sojuz MS-22 przetransportował astronautę NASA Franka Rubio i kosmonautów Roskosmosu Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petelina na stację kosmiczną we wrześniu ubiegłego roku. Trzech członków załogi powróci na Ziemię nowym Sojuzem MS-23 jeszcze w tym roku.” – czytamy na stronie NASA.

Dzisiejszej nocy Roskosmos przeprowadził udane wystrzelenie rakiety nośnej Sojuz 2.1a z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur znajdującym się w Kazachstanie.

„Międzynarodową Stację Kosmiczną można oglądać na polskim niebie w najbliższych dniach. 24 lutego będzie widoczna z Warszawy przez cztery minuty, od 4:52, kiedy wyjdzie z cienia Ziemi w gwiazdozbiorze Panny. Zobaczymy ją też nad ranem w kolejnych dniach, ale o różnych godzinach i w różnych konstelacjach – można to na bieżąco sprawdzić w internecie.” – pisze CNK.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]