Gdy załamie się lód. Ćwiczyli, jak ratować ludzkie życie

W dniu 23.02.2023 w miejscowości Klucze (Zielony Staw) w specjalnie przygotowanym przeręblu w ramach doskonalenia zawodowego odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego dla strażaków z JRG Olkusz oraz strażaków Ochotników. Przećwiczono techniki podejmowania osoby poszkodowanej, pod którą załamał się lód.

Fot. Warszawska Grupa Luka&Maro

Do udziału w ćwiczeniach zaproszono dzieci i młodzież ze szkół. W trakcie spotkania omówiono zagrożenia związane z wchodzeniem na lód. Uświadomiono jak niebezpieczne jest wchodzenie na zamarznięte akweny wodne. Przedstawiono schemat postępowania na wypadek zauważenia osoby, pod którą załamał się lód. Dzieci i dorośli mogli „na żywo” zobaczyć jak łamie się lód pod osobą poszkodowaną oraz jak w takim przypadku przebiegają działania ratownicze.

W pokazie ratownictwa lodowego udział wzięli: Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, przedstawiciele oddziału olkuskiego WOPR, Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz Komisariatów Policji z terenu powiatu olkuskiego, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kluczach, uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Łazach, strażacy Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu olkuskiego, a także mieszkańcy Klucz. Po zakończeniu pokazu grupa zrzeszająca miłośników morsowania miała możliwość kąpieli w Zielonym Stawie w temperaturze wody zbliżonej do 3 st. C.

Po ćwiczeniach śmiałkowie weszli do lodowatej wody. Fani morsowania, żeby zażyć swojej ulubionej rozrywki, nie muszą jeździć nad morze. Wystarczy niewielki akwen wodny.

Pamiętajmy. Wchodzenie na zamarznięty akwen wodny zawsze niesie ze sobą niebezpieczeństwo! Dorośli również powinni o tym pamiętać i nie dawać złego przykładu dzieciom. Wyrazy podziękowania kierujemy w stronę starszego ratownika Stanisława GŁÓŹDZIA, oddziału olkuskiego WOPR, a także komisarza Jerzego WILKA – Komendanta Komisariatu Policji w Kluczach za pomoc w organizacji pokazu i ćwiczeń.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]