Mężczyzna porwany przez lawinę. Odkopała go partnerka wraz z TOPR

Lawina na progu stawiarskim w dolinie Roztoki. TOPR opisuje akcję. Mężczyzna porwany przez lawinę miał dużo szczęścia.

Fot. Shutterstock

Wczoraj o godzinie 17 do TOPR dotarło zgłoszenie od kobiety, której partner w trakcie ich zjazdu na nartach w rejonie Siklawy na progu stawiarskim został porwany przez lawinę.

Oboje posiadali ABC lawinowe, w związku z czym zgłaszająca wypadek zaczęła przeszukiwanie lawiniska za pomocą detektora LVS, a w centrali rozpoczęto organizowanie wyprawy ratunkowej.
Na miejsce zdarzenia został wysłany śmigłowiec z trzema ratownikami oraz dodatkowych dwóch ratowników wyruszyło z schroniska w dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Po dotarciu na miejsce okazało się, że kobiecie nie udało się namierzyć sygnału poszukiwanego detektora i z racji niewielkich rozmiarów lawiny zaczęła sondować miejsce zasypania. Wkrótce natrafiła sondą poszukiwanego i zaczęła odkopywanie tuż przed przylotem śmigłowca.

Ratownicy po upewnieniu się, że trafienie jest właściwe przejęli odkopywanie mężczyzny spod ok. 1,5 metrowej warstwy śniegu! Po 20 min. od zgłoszenia wypadku ratownicy TOPR dokopali się do głowy mężczyzny, który był nieprzytomny lecz z własnym oddechem. W trakcie dalszego odkopywania ratowany zaczął odzyskiwać przytomność i w poprawiającym się stanie został przetransportowany do zakopiańskiego szpitala.

Dzisiaj wrócił już do domu w dobrym stanie. Prawdopodobnie w trakcie wycieczki narciarskiej, w schronisku mężczyzna wyłączył detektor i zabrakło ponownego sprawdzenia czy oba detektory są w trybie nadawania po wyjściu z schroniska. Można więc mówić o wielkim szczęściu ratowanego, że został trafiony sondą przez partnerkę i w porę odkopany przez ratowników TOPR.

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego!!! Konieczne jest umiejętne planowanie wycieczek w Tatry.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]