Od czerwca darmowe szczepienia przeciw HPV. Do kogo są kierowane?

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, ogłosił, że od czerwca ruszą powszechne, darmowe oraz dobrowolne szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci w wieku 12 i 13 lat

Fot. Pixabay

Minister Zdrowia na swoim Twitterze opublikował wpis dotyczący szczepień przeciw wirusowi HPV, kierowanych do dzieci. Dobrowolne szczepienia mają być wprowadzone od czerwca tego roku.

HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Występuje on w ok. 200 różnych odmianach, a ok. 40 z nich wywołuje choroby narządów moczowo-płciowych. Zakażenie często jest bezobjawowe, jednak infekcje mogą stać się przewlekłe, co z kolei może prowadzić do powstania nowotworów – w przypadku kobiet rak szyjki macicy, a w przypadku mężczyzn rak prącia lub odbytu.

Jak informuje portal inetria.pl, jedną z najbardziej skutecznych metod uchronienia się przed wirusem są właśnie szczepienia. Od 2021 roku refundowana jest jedna z dostępnych na rynku szczepionek, jednak tylko w połowie. Cena jednej dawki dla pacjenta wynosi ok. 140 zł, natomiast tej nierefundowanej to koszt ponad 500 zł. Do uodpornienia na HPV potrzebne są dwie albo trzy szczepionki.

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]