To ostatni moment! Jeśli nie złożysz tego pisma, to pensja będzie niższa

28 lutego wygasają deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeżeli do tego dnia pismo nie zostanie złożone, to w kwietniu przyjdzie niższa pensja

Fot. Pixabay

Jak informuje portal money.pl, od początku kwietnia pracodawcy wznowią dokonywanie wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych za osoby, którym wygasły deklaracje o rezygnacji z oszczędzania. Jest to ostatni moment, aby podjąć decyzję co do przekazywania części środków z pensji do PPK, gdyż 28 lutego wygasają deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

PPK jest dobrowolnym dla pracowników, prywatnym, wdrażanym przez pracodawcę, ale współfinansowanym przez pracownika, pracodawcę i państwo systemem długoterminowego oszczędzania. Uprawnionymi do gromadzenia oszczędności w PPK są wszyscy, którzy podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Aby zapisać pracownika do PPK, pracodawca nie musi posiadać jego zgody, a pracownicy w wieku 18–55 lat, którzy nie złożyli deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zostaną zapisani do programu. Co cztery lata odbywa się tzw. ponowny autozapis do PPK. Zgodnie z ustawą z 4 października 2018 r. w tym roku odbędzie się owy autozapis, a kolejny będzie miał miejsce w roku 2027. W tym roku ma on objąć ok. 8 mln osób.

Do 28 lutego 2023 roku pracodawca ma obowiązek poinformować o tym osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat. Kolejną deklarację pracownik może złożyć od 1 marca, która będzie obowiązywała do momentu złożenia wniosku o dokonywanie wpłat do PPK, bądź do kolejnego autozapisu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]